Wyobraźnia na wolności, czyli kolor w mieszkaniu10 października 2008

wyobraznia-na-wolnosci-czyli-kolor-w-mieszkaniu

Z Joanną Szachowską-Tarkowską, konsultantem kolorystycznym, o ;fizyce; kolorów, cudownych rozwiązaniach i krótkim życiu trendu rozmawia Janusz Kieś.

Trendy we projektowaniu wnętrz są jak motyle. Gdzieś się rodzą, i nabierają barw. My zachwycamy się „jesienią” ich życia.
– Życie trendu jest krótkie i dynamiczne. Tak szybkie, jak szybko zmieniające się gadżety, nowinki techniczne i moda. Trend rodzi się w pracowniach wielkich krawcow i designerów, pojawia się na wybiegach i targach wnętrzarskich. Na początku jest dostępny tylko dla wybranych – ze względu na wysoką cenę i unikatowość produktów. Potem powoli wpływa do miejsc masowych – hurtowni, sklepów z odzieżą ze średniej półki, staje się dostępny dla przeciętnego człowieka. Wtedy trend powoli obumiera. W końcu wypiera go następny…

Czy barwy łąki, ściółka w lesie, przydomowe rabatki mówią nam coś o „fizyce” kolorów?
– Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w tworzeniu kompozycji kolorystycznych. Warto zadbać, aby wystrój przestrzeni domowej charakteryzował się równowagą i harmonią, które spotykamy w przyrodzie. Zestawienia kolorów powinny być więc raczej monochromatyczne i harmonijne, chyba że celowo i świadomie potrafimy wykorzystywać zestawienia kontrastowe. W każdym przypadku potrzebna jest jednak spójna wizja projektowanego wnętrza, która pozwoli nam określić zależności występujące między poszczególnymi jego elementami.

Niepowtarzalny klimat nadają nie tylko kolory.
– Istotne są również materiały, które z nimi zestawiamy. Aby wnętrze było dopracowane pod każdym względem, warto wykorzystywać tzw. kompozycje materiałowo-kolorystyczne. Kompozycje nowoczesne, typu pop, uzyskamy łącząc intensywny kolor z metalem, szkłem, plexi lub plastikiem. Połączenie kolorów z rodziny róży i czerwieni z ciemnym drewnem egzotycznym da wyraz elegancji, władzy i zamożności. Wśród kompozycji monochromatycznych efektowne jest połączenie drewna z tekturą, płótnem i wieloma odcieniami beżu. We wnętrzach w kolorze błękitu lub brudnego błękitu doskonale sprawdzają się elementy szare i fioletowe. Dobrze jest też połączyć kilka odcieni błękitu z ciemnym drewnem egzotycznym z domieszką czerwieni. Niebieski dobrze zestawia się z barwą cieplejszą – z różem indyjskim lub pomarańczem. Dobrze komponuje się on z jasnym drewnem podłogi i mebli.

Jeśli sami chcemy zaprojektować wnętrza mieszkania, o czym powinniśmy pamiętać? Czy są rozwiązania, co do których będziemy mieli pewność, że będą się bronić jeszcze przez kilka sezonów.
– Kiedy dobieramy kolory do istniejacych już elementów wystroju, koniecznie zabierzmy ze sobą fragment tkaniny kanapy, dywanu, kafelek lazienkowych, fragment parkietu. Szukajac odpowiedniego odcienia nie dobierzemy go na oko. Każdy kolor ma od kilkuset do ponad tysiąca odcieni i trafienie w odpowiedni zestaw w odpowiedniej temperaturze jest trudne. Warto jest też obejrzeć próbkę farby w sąsiedztwie danego elementu wystroju, aby uniknąć możliwych komplikacji w związku ze zjawiskiem relatywizmu kolorow. Polega ono na tym, że dany ciepły kolor może stać się zimny, jeżeli zestawi się go z jeszcze cieplejszym. Zatem ten sam kolor może być i ciepły i zimny w zależności od sąsiedztwa. To nie jest łatwe! A właśnie od temperatury zestawianych barw zależy ich harmonijne współdziałanie. Zatem nic dziwnego, że czasami nawet najbardziej przemyślane decyzje dają efekt daleki od zamierzonego.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na samodzielny projekt, kto nam może pomóc?
– Architekci, dekoratorzy, konsultanci kolorystyczni. Ceny wynoszą od 500 zł za konsultacje w górę. Odsyłam też na moją stronę www.colordoctor.pl poświęconą konsultacjom kolorystycznym.

Prześlij dalej