Para buch, serce w ruch!10 października 2008

para-buch-serce-w-ruch

Finowie powiadają, że kobieta nigdy nie jest tak piękna, jak po wyjściu z sauny. Pomysł na tę gorącą chwilę relaksu zrodził się w najzimniejszych krajach nic dziwnego, ludzie gonią tam za deficytowym ciepłem.

Ze świecą szukać w Polsce ludzi, którzy potrafią świadomie korzystać z dobrodziejstw sauny. Pocieszające jest jednak to, że wraz z bogaceniem się naszego społeczeństwa i rozwojem edukacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej, coraz więcej osób wybiera saunę jako doskonały sposób na relaks i regenerację organizmu. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: do sauny nie zaprasza się wrogów oraz przypadkowych osób. Rosyjskie powiedzenie „w bani gienarałow niet” (w saunie nie ma generałów) dobrze opisuje zachowanie w saunie – tu wszyscy są sobie równi.

Sucha (tzw. fińska)

W Finlandii jedna sauna przypada na 3,5 osoby! Tradycyjna fińska sauna to drewniana chata stojąca nad brzegiem jeziora. Powietrze ma w niej zazwyczaj temp. 100°C. W tych warunkach należy dać ciału maksimum komfortu i, pozbywając się wstydu, wejść do sauny nago. Wzorem Finów do sauny można się wybrać całą rodziną. Najlepiej korzystać z niej raz w tygodniu. Parowa (tzw. łaźnia rzymska) Znajdziemy ją m.in. na terenie Rosji i Turcji. Mówi się, że kto nigdy nie był w „bani”, ten nigdy nie zrozumie rosyjskiej duszy. Wilgotność powietrza wynosi tu 50 proc. Podczas pobytu w saunie parowej można używać substancji zapachowych, zamieniając seans w zabieg aromaterapeutyczny. Po wyjściu z niej następuje faza chłodzenia zimnym powietrzem oraz zimną wodą.

Solna

W saunie solnej panuje wysoka wilgotność powietrza, bo aż 100 proc., za to temperatura jest niższa niż w saunie fińskiej (wynosi 45-65°C). To doskonały zabieg polecany w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Zbawienny wpływ wywierają na nie panele solne, wykonane z kryształów soli kamiennej.

Na podczerwień

Brak w niej pary, a temp. Wynosi 40-60°C. Pocimy się jednak bardziej niż w innych rodzajach saun, bo ciepło wnika głębiej w skórę. Jest bezpieczna – mogą w niej przebywać nawet dwuletnie dzieci, a także osoby z problemami ciśnieniowymi i pękającymi naczynkami. Podczas seansu pozbywamy się nie tylko wody, ale przede wszystkim tłuszczów, metali ciężkich oraz kwasów. Jest polecana w schorzeniach mięśniowo-szkieletowych.

Działanie terapeutyczne

Naukowcy udowodnili, że osoby regularnie korzystające z kąpieli parowych rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Ponadto sauna działa ujędrniająco na skórę, bo 75 proc. toksyn usuwanych jest przez pory skóry. Poprawia się przemiana materii, a cera nabiera zdrowego wyglądu. Sauna jest doskonałym lekiem na bezsenność, odrywa od codziennych problemów i uspokaja. Pod wpływem ciepła pobudzona zostaje przysadka mózgowa i wydzielają się endorfiny.

Prześlij dalej