Wrzesień z kulturą4 września 2008

wrzesien-z-kultura

Wrzesień to miesiąc, w którym kwitną u nas wrzosy i kultura wysokich lotów. Oto kilka pomysłów na spędzenie coraz chłodniejszych wieczorów w doborowym towarzystwie.

Koncert Zespołu „Śląsk” i Gorana Bregovica

Gdzie i kiedy: Katowice (Spodek), 12.09
W katowickim Spodku, na wspólnej scenie wystąpią Zespół „Śląsk” i Goran Bregovic (twórca fuzji tradycyjnych brzmień ludowych z rockiem i dźwiękami elektronicznymi) wraz z „Wedding & Funeral Orchestra”. Koncert został przesunięty z 20 czerwca z powodu wypadku Bregovica. „Śląsk”, jeden z najbardziej znanych polskich zespołów folklorystycznych, założony przez Stanisława Hadynę, obchodzi w tym roku 55-lecie istnienia. Koncert jest wydarzeniem wpisanym w założenia Roku Dialogu Międzykulturowego, a organizatorzy spodziewają się rzeszy publiczności, która, oprócz walorów muzyczno-wokalnych, doceni choreografię koncertu, opracowaną przez Juraja Kubanki. Warto osobiście się przekonać, jak kultura polska integruje się z macedońską, bułgarską, chorwacką.
Bilety: 50-130 zł
Szczegółowe informacje na stronie: www.zespolslask.pl

43. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantas

Gdzie i kiedy: Wrocław, 4-14.09
Już po raz kolejny Wrocław zaprasza melomanów na prawdziwą ucztę. Wykonania największych twórców muzyki klasycznej (Bacha, Haydna, Handla, Szymanowskiego, Lutosławskiego i innych) można będzie wysłuchać w intymnej atmosferze dolnośląskich bazylik i kościołów. Szczególnie godne polecenia jest światowe prawykonanie „Pasji” Pawła Mykietyna (z recytacją Macieja Stuhra). Najlepsi dyrygenci wprowadzą w zaklęty świat muzyki oratoryjno-kantatowej i chóralnej. Koncertom towarzyszyć będą wystawy i projekcje filmów o tematyce muzycznej.
Bilety: część występów jest bezpłatna, bilety na resztę koncertów można nabyć w cenach 15-200 zł, rezerwacja biletów na stronach: tickets@wratislavia.art.pl lub bilety@wratislavia.art.pl
Szczegółowe informacje na stronie: www.wratislavia.art.pl

Koncerty Leonarda Cohena

Gdzie i kiedy: Wrocław (Hala Orbita) – 29.09; Warszawa (Torwar) – 1.10
Tego artysty, zwanego często „Potworem Miłości”, nikomu nie trzeba przedstawiać. Leonard Cohen, tworzący piosenki autorskie w stylu folk rock, zagości wreszcie w Polsce. Da dwa koncerty promujące jego pierwszą od 15 lat europejską trasę koncertową, która rozpoczęła się 22 lipca w Nicei. W latach 80. Cohen był znany lepiej w nad Wisłą niż w rodzimej Kanadzie (jego piosenki zniknęły jednak z list przebojów Polskiego Radia po tym, jak spotkał się z Lechem Wałęsą i wyraził poparcie dla opozycjonistów). Jego pozycję na rynku muzycznym ugruntowały takie przeboje, jak: „In my secret life”, „Alexandra Leaving” oraz „Boogie Street”, pochodzące z albumu wydanego w 2001 r. pt. „Ten New Songs”. To pierwsza okazja do spotkania z fanami od wydania płyt „Dear Heather” (2004) oraz „Blue Alert” (2006). Cohen jest niekwestionowanym królem sceny, a jego poetyckie piosenki wprowadzają w świat magii i wzruszeń.
Bilety: 250-450 zł
Szczegółowe informacje na stronie: www.adamiakjazz.pl

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Gdzie i kiedy: Gdynia, 15-20.09
Podczas festiwalu kilkadziesiąt filmów będzie rywalizowało o uznanie jury, publiczności i dziennikarzy. Najlepszy film w konkursie głównym otrzyma nagrodę „Złotych Lwów”. Przyznana zostanie także nagroda „Srebrnych Lwów” oraz nagrody indywidualne za reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski, rolę kobiecą i męską, zdjęcia, muzykę, scenografię, dźwięk, montaż, kostiumy. Przewodniczącym jury konkursu głównego będzie Robert Gliński. Nagrodzone zostaną również filmy niezależne, etiudy fabularne oraz filmy dyplomowe studentów szkół filmowych. Nagroda nie ominie także filmu, który w okresie od 1 sierpnia 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. cieszył się największą frekwencją w polskich kinach. Obok projekcji festiwalowi towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej, konferencje, wystawy, spotkania z ludźmi kina.
Szczegółowe informacje na stronie: www.festiwalfilmow.pl

51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Gdzie i kiedy: Warszawa, 19-27.09
„Warszawska Jesień” to festiwal zasłużony, z ogromną tradycją. „W czasach komunizmu festiwal był oknem na świat. Dziś także pełni tę symboliczną funkcję – staramy się zachować ciągłość z tradycją europejską, co wcale nie jest łatwe w świecie zdominowanym przez kulturę masową” – mówi Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu. Pierwsza „Warszawska Jesień” odbyła się w 1956 r. i skupiła największe sławy muzyki współczesnej z całego świata: Dymitra Szostakowicza, Mortona Feldmana, Elliota Cartera, Johna Cage’a. Tegoroczna edycja będzie poświęcona w głównej mierze muzyce kompozytorów z Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej. Dwa koncerty – symfoniczny i kameralny – przedstawi Orkiestra Radia i Telewizji z Madrytu pod dyrekcją Arturo Tamayo. Po raz pierwszy pojawi się w Polsce cantaor Arcangel, jeden z najsłynniejszych obecnie śpiewaków flamenco.
Szczegółowe informacje na stronie: www.warsaw-jesien.art.pl

Prześlij dalej