Kłajpeda okno na świat4 września 2008

Kiedyś pilnie strzeżona baza wojskowa, dla potrzeb której tresowano delfiny i wykorzystywano je do celów militarnych. Dziś to miejsce, które przyciąga turystów doskonałą rodzimą kuchnią i nieskazitelnie czystym powietrzem.

Od kiedy Litwa odzyskała suwerenność, a był to rok 1991, stara się nadrobić stracony czas i przyciągnąć zagranicznych turystów. Wcześniej zwiedzenie portu w Kłajpedzie pozostawało w sferze marzeń. Pozbyto się sowieckich monumentów, a rozwój miasta nabrał zawrotnego tempa. Wskazują na to rzesze turystów, pielgrzymujących co rok na huczne obchody Święta Morza (ostatni weekend lipca).

Co warto zobaczyć?

Kłajpedę najlepiej zacząć zwiedzać od Starówki. Ma ona charakter hanzeatycki, skandynawski. 10 minut wystarczy, aby dotrzeć do niej z dworca autobusowego czy kolejowego. Gmach Poczty Głównej godnie reprezentuje budownictwo pruskie. W Kłajpedzie, na krańcu Mierzei Kurońskiej, znajduje się jedyne w krajach nadbałtyckich Akwarium Morskie, Delfinarium oraz skansen etnograficzny – wioska rybacka. Muzeum Morskie mieści sie na terenie zabytkowej pruskiej twierdzy. W ogromnych przeszklonych akwariach znajdują się zbiory okazów flory i fauny morskiej z całego świata (imponująco prezentuje sie kolekcja złożona z około 16 tys. muszli!). W sezonie letnim w godz. 12-17 w Delfinarium odbywają się pokazy specjalne (delfinów, pingwinów, morświnów, fok), trwające ponad godzinę. Delfiny pełnią funkcję terapeutyczne, bowiem w Kłajpedzie leczy się niepełnosprawne i autystyczne dzieci. Rokrocznie obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Muzeum jest czynne w godz. 10.30-18.30. Wstęp kosztuje 5-10 Lt.
Ciekawym zabytkiem Kłajpedy jest XIX-wieczny teatr, było to ulubione miejsce Richarda Wagnera. W 1939 r. przemówienie wygłosił tu Adolf Hitler. Warto też odwiedzić Muzeum Zegarów, które jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11-19 (za wstęp trzeba uiścić opłatę w wysokości 2 Lt). Chcąc poznać przeszłość Kłajpedy, należy również koniecznie wybrać się do Muzeum Historycznego Małej Litwy (zbiory militarne, w tym oręża krzyżackiego). Wstęp kosztuje 2 Lt.
Zachęcam do przedostania sie z Kłajpedy na Mierzeję Kurońską (w sezonie ze Starego Miasta w Kłajpedzie co 30 minut kursuje prom) – znajduje się tu Park Narodowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Tutaj oddycha się naprawdę czystym powietrzem – duże skupiska sosen wydzielają niesamowitą, eteryczną woń. W zachwyt wprawiają otoczone lasami piaszczyste wydmy, zabytkowe chaty rybackie, przed którymi suszą się sieci oraz drewniane rzeźby na Górze Czarownic. Warto wiedzieć, że w prosty sposób można stąd dotrzeć do Kaliningradu.

Miasto wczoraj i dziś

W XIII w. Kłajpeda była krzyżacką twierdzą o nazwie Memelburg. Wokół zamku powstało miasto Memel o znaczeniu strategicznym, porównywane do Gdańska czy Królewca. Nazwa Kłajpeda pojawiła się po raz pierwszy w XV w. Miasto o tak doskonałym położeniu było wielokrotnie najeżdżane, m. in. przez Szwedów, Rosjan, Francuzów oraz Niemców. II wojna światowa nie oszczędziła Kłajpedy – na zgliszczach powstało całkiem nowe miasto, włączone w 1945 r. do ZSRR.
Współcześnie Kłajpeda to ważny port rybacki, handlowy i terminal promowy. Zamieszkuje ją ok. 200 tys. ludności (przeważają Litwini i Rosjanie). W 1991 r. utworzono tu Uniwersytet Kłajpedzki, współpracujący z polskimi uczelniami.

Jak dojechać?

Między Warszawą a Wilnem latają samoloty kilku przewoźników, także narodowego litewskiego (Lithuanian Airlines). Podróż trwa około 1,5 godz. Warto korzystać z okresowych promocji na te połączenia. Z Wilna do Kłajpedy można dojechać pociągiem (najszybsze są dwa dzienne pośpieszne – Baltija i Pajuris). Trasę tę pokonują w 4 godziny i 45 minut.
Amatorzy wycieczek kolejowych z Warszawy do Wilna mogą dojechać pociagiem, z tym że podróż taka trwa ok. 9 godzin.
Jeszcze dwa lata temu do Kłajpedy można się było przedostać promem. Połączenie to, niestety, zlikwidowano. Jeśli macie żyłkę wilka morskiego, proponuję rejs jachtem z Gdańska – na jedną osobę za tygodniowy czarter w miesiącach lipiec/sierpień przypada koszt ok. 800 zł.
Ci, którzy stawiają na samochód, powinni pamiętać o dwóch przejściach granicznych: w Ogrodnikach i Budzisku. Niestety, przejścia prawie zawsze są zakorkowane, a trasa dojazdowa zapchana przez stojące w kolejkach tiry.

Waluta

Jednostką monetarną Litwy jest 1 lit, czyli 100 centów. 1 lit to odpowiednik ok. 1 zł. W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 Lt. Bankomaty znajdziemy tylko w większych miastach. Mała liczba kantorów powoduje, że pieniądze trzeba wymieniać w bankach (w soboty i niedziele mogą pojawić się trudności).

Coś na ząb

Kuchnia litewska słynie z potraw prostych, opartych na mało przetworzonych składnikach i wyjątkowo smacznych (jest zakorzeniona w kuchni chłopskiej). Na jej kształt wpływ miały specjały rodem z Rosji, Niemiec i Izraela. Prawdziwym przyjacielem podróżnika są sprzedawane niemalże wszędzie pierożki zwane „belaszi”, nadziewane mięsem, kapustą, grzybami albo dżemem (cena za sztukę: 0,8-1,20 Lt.).
Choć w ostatnich latach fast-foody wyparły wiele lokali z tradycyjną kuchnią litewską, wciąż można odnaleźć w Kłajpedzie miejsca, gdzie czeka nas prawdziwa kulinarna przygoda. W knajpkach wyjątkowo mocną i słodką herbatę serwuje się w musztardówkach (cena: 0,15-0,80 Lt.). Miejsca te może i nie należą do najbardziej ekskluzywnych, mimo to warto je odwiedzić przez wzgląd na eklektyczny wystrój, przypominający o reliktach poprzedniej epoki.
Im bliżej Starego Miasta, tym ceny są wyższe. Obiad w schludnej knajpce z miłą i profesjonalną obsługą to wydatek rzędu 12-25 Lt. Tu godne polecenia sa tzw. cepeliny (kartacze), czyli ziemniaczane pyzy nadziewane mięsnym farszem z dodatkiem cebuli i przypraw. Warto też skosztować miodów pitnych, nalewek na miodzie lub owocach (jeżynach, żurawinie) oraz kindziuka – tradycyjnej wędzonej wędliny. Smakosze jako przekąskę polecają też… suszone świńskie uszy. Serwuje się je najczęściej, jako przekąskę do piwa.
Na główne danie proponuję zamówić tzw. czarcie zrazy. Są to roladki wieprzowe z boczkiem i owocami jałowca. Podaje sie je z kaszą gryczaną i sałatką żmudżką. To spora dawka kalorii, ale doznania smakowe są niezapomniane!

Noclegi

Najwięcej pieniędzy pochłania oczywiście zakwaterowanie. Ceny za nocleg w kwaterach prywatnych wynoszą 80-100 Lt. W hotelach wahają się między 150 a 200 Lt. Hotele o wyższym standardzie to wydatek rzędu 35-80 euro. Łatwo je znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarce hasło „noclegi w Kłajpedzie”.

Prześlij dalej