Francja na talerzu4 września 2008

Jeżeli podobnie jak Francuzi uważasz jedzenie za jedną z największych przyjemności życia, rób to, co oni. Zamiast jeść, by żyć żyj, aby jeść.

Podczas mojego kilkuletniego pobytu we Francji poznałam dwa oblicza kuchni tego kraju. Pierwsza jest szybka, prosta i domowa. Te posiłki Francuzi spożywają późno, bo około godz. 18-19. Druga wiąże się ze spotkaniami towarzyskimi lub biznesowymi. Obfituje w przystawki, dania główne, sery i desery. Uwielbiałam szczególnie te drugie, bo odbywały się w wyrafinowany sposób, zamykając smak, estetykę i zdrowie w jedno wspaniałe biesiadowanie. Kiedy wspominam prostą kuchnię, przypominam sobie wyjazdy do Bretanii, gdzie w urokliwym zamku Kergrades (kupionym ku zdziwieniu okolicznych mieszkańców przez polskiego marszanda!) zajadałam się smakowitym daniem zwanym tortiflette. Ziemniaki, cebula, beszamel, bekon lub szynka, do tego gruba warstwa sera reblochon. Wszystko razem zapiekane. Palce lizać! Cieszę się, że i u nas coraz częściej odbywają się wieczorne spotkania, podczas których, prócz gorących dyskusji (w tym jesteśmy lepsi od Francuzów), delektujemy się prostymi przystawkami i dobrze dobranym winem. Podam kilka pomysłów na smakowite przystawki pasujące do lekkich win francuskich.
Na początek proponuję zwrócić uwagę na charakterystyczną dla Francji bagietkę. Chrupiąca, pachnąca, ze świeżym białym miąższem, służy do zagryzania przy piciu wina, do serów i sałatek. Wspaniale pasuje do niej szynka parmeńska, podawana z dojrzałym melonem. Innym dodatkiem są sery, które serwuje się w towarzystwie winogron, konfitur i orzechów. Można je podawać na oddzielnych półmiskach, by każdy mógł po nie swobodnie sięgać. Można też zrobić z nich koreczki.
Charles de Gaulle zastanawiał się kiedyś: „Jak można rządzić krajem, który posiada tyle rodzajów serów, ile dni w roku?”. Bon ton wymaga wybrania jednego lub dwóch serów do uczty. Przyznam się, że łamię te zasady, bo uwielbiam sery. Szczególnie Brie de Meaux, dostępny także w Polsce. Ma wyjątkowy smak i do wina jest po prostu niezbędny.

Prześlij dalej