Czas na wczasy odchudzające4 września 2008

czas-na-wczasy-odchudzajace

Specyfika naszych czasów sprawia, że ludzie przykładają ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się wczasy odchudzające, połączone najczęściej z odnową biologiczną.

Życie towarzyskie, po ciężkim dniu pracy, najlepiej smakuje… przy stole. Jedzenie to duża przyjemność, ale też zagrożenie dla zdrowia i utrzymania prawidłowej masy ciała, zwłaszcza jesienią. Wraz z nastaniem chłodnych dni wzrasta apetyt (organizm odczuwa potrzebę wyrównywania strat ciepła). Ogrzewanie organizmu wiąże się z wydatkiem energetycznym, który jest zaspokajany przez kalorie zawarte w pożywieniu. Łatwo zatem o zbędne kilogramy.

Najlepszy wrzesień

Na wczasy odchudzające najlepiej wybrać się we wrześniu, kiedy ceny kuracji są niższe niż w sezonie (pobyt może być nawet o 1 tys. zł tańszy!). Przede wszystkim należy sie zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas wybór kurortu nadmorskiego, czy usytuowanego w górach (na tej podstawie zostaje dobierany rodzaj ćwiczeń fizycznych). Oferta ośrodków odchudzających jest bardzo bogata: począwszy od ćwiczeń w klubie fitness (pilates, aerobik, callanetics, joga, rowery stacjonarne, zajęcia taneczne), poprzez nordic walking, tai-chi, aquaaerobic, aż po masaże ciała bańkami chińskimi i odchudzającymi oraz kompleksowe zabiegi na ciało (przy użyciu naturalnych kosmetyków, np. alg, borowiny, czekolady).
Dodatkowy relaks zagwarantuje szereg zabiegów wodnych – uwolnią one od stresu i nadmiernego napięcia, a warsztaty kulinarne prowadzone przez dietetyków pozwolą przeprowadzić rewolucję w kuchni po powrocie do domu. Można też wziąć udział w wykładach na temat zdrowego, racjonalnego odchudzania. Niektóre ośrodki proponują zrzucanie wagi z neurolingwistycznym programowaniem (NLP), które źródło problemów z nadwagą czy złym samopoczuciem upatruje w stanach emocjonalnych.

Na czym polega terapia?

W większości tego typu placówek nad kuracją czuwa sztab specjalistów: dietetycy, psychologowie, fizykoterapeuci. Na początku lekarz rozpisuje indywidualną dietę, w oparciu o pomiary masy ciała (określenie wartości BMI) oraz ogólny stan zdrowia, a co za tym idzie, dobiera odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej i jadłospis.
Rozpoczyna się kuracja odchudzająca, trwająca najczęściej od 10 dni do miesiąca. Ceny są różne i wahają się w przedziale (posezonowo) od ok. 800 zł za najkrótszy pobyt w ośrodku do około 3-6 tys. zł (w zależności od standardu i położenia hotelu, ilości i jakości zabiegów). Organizowane są także pobyty weekendowe z programem regeneracji zdrowia.
Jadłospis oparty jest najczęściej na diecie 1000-1200 kalorii (3 posiłki dziennie i 2 „przegryzki”). Specjaliści proponują także dietę śródziemnomorską, dietę Montignaca, dietę warzywno-owocową, dietę strukturalną (około 800 kalorii), opracowaną przez polskiego lekarza Marka Bardadyna, dietę makrobiotyczną, dietę South Beach, a także głodówki oczyszczające.

Dlaczego wczasy odchudzające?

Wczasy odchudzające zmuszają człowieka do dyscypliny ruchowej oraz diety. Jeśli utrzyma ją po powrocie, może być to doskonały wstęp do przeprogramowania się na zdrowy tryb życia. Najważniejsze to mieć świadomość, że takie wczasy są początkiem zmagań ze starymi nawykami, a nie cudownym lekiem na kłopoty ze zdrowiem. Dodatkową motywację stanowi rywalizacja z ludźmi, którzy na wczasach odchudzających znaleźli się z tego samego powodu co my: chcą poprawić swoje samopoczucie i schudnąć. Przy okazji możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, tzn. wysiłek fizyczny z podziwianiem krajobrazów i przyjemnością przebywania w przyjaznym, ekologicznym otoczeniu.

Prześlij dalej