Cudowne warzywa4 września 2008

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera próbowano już leczyć, wszczepiając w ich czaszki specjalne kapsułki. Najnowsze badania dowodzą, że w leczeniu tej choroby pomocny może okazać się… ziemniak. Jaka jeszcze moc tkwi w zwykłych warzywach? Oto najnowsze doniesienia naukowców.

Ziemniak
Naukowcy z Uniwersytetu Ohio twierdzą, że do produkcji szczepionek przeciw chorobie Alzheimera posłużyć może białko wirusa atakującego ziemniaki. Przyczyną tego schorzenia jest amyloid beta, który odkłada się w tkance nerwowej, niszcząc ją. Od pewnego czasu poszukiwano białka podobnego do amyloidu beta, które wszczepione w ludzki organizm spowodowałoby produkcję przeciwciał. Do tego typu protein należy właśnie białko wirusa ziemniaka. Ziemniak może okazać się również antidotum na inne schorzenia. Zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stwierdził, że zawarty w tym warzywie enzym apiraza zapobiega zawałom serca i udarom mózgu.

Pomidor
Warzywo to zwiększa zdolność skóry do ochrony przed działaniem promieni ultrafioletowych, a tym samym zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się – dowodzi zespół badaczy z uniwersytetów w Manchesterze i Newcastle. Działanie naturalnych składników, jakie znajdujemy w pomidorach, porównywalne jest z filtrem przeciwsłonecznym o wartości 1,3. Właściwość tę pomidory zawdzięczają zawartemu w nich likopenowi, który neutralizuje wolne rodniki. Być może zatem jedzenie tych warzyw chroni także przed poważnymi chorobami, takimi jak rak skóry.

Kapusta
Substancje zawarte w kapuście mogą okazać się zbawienne w walce z nowotworem. Technolodzy z Politechniki Gdańskiej prowadzą prace nad recepturą wędlin, które mają zawierać antyrakowe związki wyizolowane z kapusty. W Japońskim Instytucie Genetyki odkryto natomiast, że sok z kapusty chroni przed rakotwórczym wpływem dymu tytoniowego.

Szpinak
Składniki w nim zawarte sprawiają, że przekształcanie białek na tkankę mięśniową przebiega szybciej – twierdzą naukowcy z Rutgers University. Przeprowadzony przez nich eksperyment wykazał, że szpinak przyspiesza przyrost tkanki mięśniowej nawet o 20 proc. Wskazuje się także na fakt, że beta-karoten  zawarty w szpinaku posiada działanie przeciwnowotworowe, a chlorofil hamuje mutację komórek.

Buraki
Picie soku z buraka może mieć wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Działanie takie wykazują zawarte w burakach azotany. Ciśnienie spada już w godzinę po wypiciu soku i utrzymuje ten poziom przez całą dobę. Picie soku buraczanego pomaga również w wydalaniu kwasu moczowego, pobudza krążenie i usprawnia przemianę materii.

Sałata
Trwają poszukiwania skuteczniejszych sposobów dostarczania insuliny pacjentom cierpiącym na cukrzycę. Obecnie najczęściej podawana jest ona za pomocą zastrzyków. Amerykańscy badacze wyhodowali tymczasem sałatę, która zawiera gen kodujący ludzką proinsulinę. Jej liśćmi karmiono myszy NOD, u których z powodów genetycznych spontanicznie rozwija się cukrzyca podobna do ludzkiej cukrzycy typu 1. Stwierdzono, że u odżywiających się w ten sposób myszy spadł poziom glukozy we krwi i w moczu. Czy sałata tak samo zadziała na ludzi – to kwestia dalszych badań.

Prześlij dalej