Wakacje z Melpomeną24 lipca 2008

Mask

Na myśl o sezonie ogórkowym teatromanom cierpnie skóra. Na szczęście w te wakacje znalazły się sceny, które nie boją się grać po sezonie. Czasami trzeba będzie tylko wyjść na świeże powietrze słowem w plener. Przecież i tam teatr ma swoje zaszczytne miejsce. Szczególnie latem.

VIII Przegląd Teatrów Jednego Aktora w Krakowie

Kiedy: 1-29.07
Prawdziwe święto dla wielbicieli monodramu. Za kolejną edycją festiwalu tradycyjnie stoi już Nina Repetowska wraz ze swoim krakowskim Teatrem Faktu. Przedstawienia odbywają się w kolejne wtorki i czwartki. W ramach przeglądu zaprezentowanych zostanie 9 przedstawień. Wystarczy też spojrzeć na program festiwalu, by przekonać się, że monodram to iście kobieca specjalność. Z dziewięciu prezentowanych na przeglądzie przedstawień, aż osiem przygotowały przedstawicielki płci pięknej. Na scenie zobaczymy m.in. Małgorzatę Zajączkowską, Ewę Szykulską, Ewę Kasprzyk i Jacka Wójcickiego.
Szczegółowe informacje na stronie: www.lamelli.com.pl

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Kiedy: 1-3.08
Impreza z tradycjami, organizowana przez miejscowy Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, która rokrocznie przyciąga latem do Jeleniej Góry nie tylko światową czołówkę ulicznych artystów, ale i rzeszę wiernej publiczności. Na jeleniogórskim festiwalu swoją karierę rozpoczynało wiele polskich teatrów niezależnych, które rzemiosła uczyły się od zagranicznych zespołów: duńskiego Odin Teatret, francuskich Compagne Jo Bithume, Plasticiens Volants i Collectif Organum czy legendarnego Living Theater ze Stanów Zjednoczonych. Przedstawieni odbywają się nie tylko w Jeleniej Górze, ale również w niewielkich okolicznych miejscowościach – od kilku lat w granicznym Görlitz.
Szczegółowe informacje: www.teatr.jgora.pl

V Festiwal Opery Kameralnej Ars Cameralis w Krakowie

Kiedy: 20.06-10.08
Przy ul. Miodowej 15 – pod adresem, który zna doskonale każdy szanujący się krakowski meloman, wystawionych zostanie dziesięć spektakli i koncertów. Część zostanie zaprezentowana w teatrze, pozostałe na dziedzińcu opery. W ramach tegorocznej edycji festiwalu wystawione m.in. dwie opery komiczne: „Livietta e Tracollo” Pergolessiego i „Don Pasquale” Donizettiego, a także singspiel „Zaide” Mozarta oraz misterium sceniczne „Stabat Mater” oparte na utworach Vivaldiego i Pergolesiego.
Na dziedzińcu kilkakrotnie pokazane zostanie widowisko muzyczne „Zapomniane bramy”, będące prezentacją miłosnych, biesiadnych, obrzędowych i popularnych pieśni żydowskich w języku jidysz. Festiwal zakończy gala operowa „La Festa Teatrale”, podczas której rozbrzmiewać będą arie operowe Mozarta, Vivaldiego i Verdiego.
Szczegółowe informacje na stronie: www.kok.art.pl

XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2008 w Gdańsku

Kiedy: 16-20.07
Tegoroczna edycja imprezy poświęcona będzie aktualnym problemom społecznym i cywilizacyjnym otaczającego nas świata. W trakcie pięciu festiwalowych dni czeka nas spora dawka teatru zaangażowanego. Organizatorzy festiwalu zapowiedzieli już kilkadziesiąt inscenizacji w wykonaniu ulicznych trup z Francji, Chile, Kanady, Hiszpanii czy Rosji, które nie boją się podejmować w swoich przedstawieniach ważkich, nierzadko trudnych kwestii dotyczących otaczającego nas świata. Rzecz w tym, jak mówią, by teatr uliczny przestał być kojarzony wyłącznie z barwnymi, choć pozbawionymi głębszych treści pokazami szczudlarzy czy miotaczy ognia.
Szczegółowe informacje na stronie: www.trojmiasto.pl/feta

Krakowski Festiwal debiutów w Barbakanie

Kiedy: 27.06-2.08
Gratka dla wielbicieli opery. Niekwestionowanym wydarzeniem krakowskiej imprezy będzie czterokrotnie wystawiony w jej trakcie spektakl „Wesele Figara”. Ponadto melomanów czeka kilkanaście koncertów i spektakli, w których obok studentów uczelni artystycznych wystąpią uznani muzycy, m.in. pianista Kevin Kenner z zespołem Piazzoforte, który wykona utwory Piazzolli i Chopina, znany Cracow Brass Quintet, złożony z najlepszych „dęciaków” Krakowa i Katowic oraz Aleksandra Kurzak, młoda polska sopranistka, która zaczyna odnosić sukcesy na największych scenach operowych świata, w tym w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Szczegółowe informacje na stronie: www.barbakanfestiwal.pl

Zielonogórskie Lato Muz Wszelakich

Kiedy: lipiec-sierpień
Propozycja dla wielbicieli teatrów niezależnych. W ramach Festiwalu Off Teatr, który jest częścią zielonogórskiego Lata Muz Wszelakich, zobaczymy spektakle takich tuzów sceny niezależnej, jak wrocławski Teatr Zakład Krawiecki czy trupa Kreatur z Gorzowa Wielkopolskiego. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych teatromanach – z specjalnie dla najmłodszych w podwórku zielonogórskiego teatru co piątek o godz. 12 inscenizowane będą bajki.
Szczegółowe informacje na stronie: www.zielonagora.pl

Teatralne wakacje w Manufakturze w Łodzi

Kiedy: 6.07-24.08
Tego lata to Łódź będzie niekwestionowaną stolicą plenerowego teatru. Przez dwa miesiące letniej kanikuły na ulicach miasta będzie można obejrzeć widowiska zespołów, które przeszły już do legendy sztuki dramatycznej wystawianej pod gołym niebem – m.in. Teatr ?smego Dnia, Teatr Biuro Podróży czy Stowarzyszenie Teatralne Chorea. Ten pierwszy przywiezie „Arkę” – monumentalne widowisko grane na potężnej, wielopoziomowej scenie, przypominającej uskrzydlony statek. Wywodzące się z legendarnych już Gardzienic Stowarzyszenie Teatralne Chorea w mistrzowski sposób łączy starogreckie zabytki dramatyczne, muzyczne i choreograficzne ze współczesną wrażliwością. Artyści z tej grupy wystawią w Łodzi „Śpiewy Eurypidesa” wg chórów z „Bachantek”. Z kolei Teatr Biuro Podróży, mistrzowie teatru ulicznego z Poznania, przywiezie aż dwa przedstawienia: „Świniopolis” – odwołująca się George’a Orwella opowieść o przyjaźni ludzi i świń w przewrotnej poetyce animowanej telewizyjnej wieczorynki oraz plenerową adaptację „Jądra ciemności” Josepha Conrada, zatytułowana „HofD (Apartheid)”.
Szczegółowe informacje na stronie: www.manufaktura.com

Prześlij dalej