Retsina, wino z charakterem23 lipca 2008

W retsinie można się zakochać albo od razu ją znienawidzić. Nie sposób traktować tego wina obojętnie. Trudno też wskazać inny trunek, który byłby tak mocno wpisany w kulturę Grecji.

O starożytnych Grekach można śmiało dziś mówić, że pod względem produkcji wina byli na owe czasy potentatami. Swą retsinę eksportują już od 2 tys. lat, a produkują od przeszło dwudziestu siedmiu stuleci. Kto rozsmakuje się w retsinie, zapała do niej miłością szorstką, gwałtowną i zdecydowaną. Bo retsina to wino z charakterem. Biała, wytrawna, swój odpychający zrazu, pleśniowy posmak zawdzięcza wielowiekowej tradycji przyprawiania żywicą z sosny alepskiej i unikalnej technice leżakowania. By uniknąć oksydacji, starożytni lakowali szczelnie amfory z winem piniową żywicą. Z czasem w tym samym celu zaczęto dodawać żywicę wprost do wina. Tworzyła wówczas na jego powierzchni rodzaj szczelnego kożucha. Ale wonny dodatek nie mógł pozostać bez wpływu na aromat trunku. Tak powstała retsina, która po dziś dzień zachwyca swą oryginalnością, ale i odpycha zastępy najbardziej nawet wyrozumiałych smakoszy.
Retsina najlepsza jest do przekąsek. Doskonale komponuje się na przykład z suwlaki, czyli drobniutkimi baranimi szaszłykami. A już z dolmades – czyli gołąbkami, w których farsz, zamiast w naszą swojską białą kapustę, owija się w liście winogron – tworzy kombinację wprost idealną. Rzecz jasna retsina najlepiej smakuje tam, gdzie od stuleci się ją wytwarza, czyli w regionie Attyki, na Eubei, w okolicach Aten, ale i na Cyprze. Co ciekawe, wino owo występuje też, choć rzadziej w Polsce, w wersji czerwonej i różowej. Dobrze schłodzona, pita nie z kieliszków a małych literatek z grubego szkła, doskonale koi zmęczone upałem ciało. Zresztą, któż z nas ma ochotę na obfi te i ciężkie posiłki, gdy z nieba leje się skwar. Wtedy do pełni szczęścia smakoszom delektującym się szklaneczką retsiny potrzeba tylko odrobiny koziego sera, garści czarnych oliwek, ciepłego podpłomyka umaczanego w gęstej oliwie extra vergine i widoku zachodzącego nad skalistą, śródziemnomorską zatoką słońca.

Prześlij dalej