Pyszny kruszon na bazie arbuza i białego wina24 lipca 2008

Doskonale gasi pragnienie, pomaga schudnąć i oczyścić organizm. Ale jego największym dobrodziejstwem są przeciwutleniacze – likopen i glutation, czyli naturalne związki biochemiczne, które bronią nas przed chorobą wieńcową, zapaleniem oskrzeli, nowotworami, zaćmą czy parkinsonizmem. Choć arbuz, z turecka zwany także kawonem, uprawiany jest w Afryce i Azji od 1500 r. p.n.e., na Starym Kontynencie pojawił się dopiero w XII w. za sprawą Krzyżaków. I od razu zrobił furorę. Do tego stopnia, że już kilka wieków później układano na jego cześć wiersze.

„W owocarni arbuz leży / – pisał Jan Brzechwa – I złośliwie pestki szczerzy; / Tu przygani, tam zaczepi. / – Już byś przestał gadać lepiej, / Zamknij buzię, / Arbuzie!” Tak, tak, Drodzy Państwo, owoc ten ma duszę figlarną, czego dowodem niech będzie doskonały na letnie upały drink z arbuzem w roli głównej:

Składniki:

  • 30 dkg oczyszczonego z pestek miąższu arbuza
  • 5 łyżek cukru sok z połówki limonki
  • 40 ml białego rumu
  • 1 szklanka białego wytrawnego wina
  • 1 szklanka białego wina musującego
  • kilka listków świeżej mięty

Przygotowanie:
Cukier należy zalać 5 łyżkami wody, postawić na ogniu i gotować przez 5 min. Powstały w ten sposób syrop odstawić do ostudzenia. Oczyszczony z pestek miąższ arbuza zmiksować z sokiem z limonki i wystudzonym syropem. Całość wymieszać, po czym na 1,5 godz. wstawić do lodówki. Następnie dodać rum i białe wino. Mocno schłodzone wino musujące dodać tuż przed podaniem. Drinka przyozdobić listkami mięty.

Prześlij dalej