DLA CZYTELNIKÓW!24 lipca 2008

Warto przeczytać, warto posłuchać, warto zobaczyć czyli nasz przegląd nowości kulturalnych.

Miłość ważniejsza niż pieniądze

Państwo Allen zabierają Catherine Morland, nieco egzaltowaną pannę, do Bath w Anglii, aby wprowadzić ją do towarzystwa. Poznaje tam między innymi Isabellę i Johna Thorpe oraz przystojnego Henry’ego Tilney, z jego elegancką siostrą Eleanorą Tilney. Nieporozumienie sprawia, że dziewczyna zostaje uznana za jedną z najlepszych partii w Anglii i zaproszona do ich posiadłości – Northanger Abbey.
„Opactwo Northanger” (2007), reż. Jon Jones, Mark Dymond, Liam Cunningham, William Beck, dystr. Monolith Films.

Wywiad-rzeka z Gustawem Holoubkiem

Nasze rozmowy toczyły się niespiesznie w różnych miejscach, latach, sytuacjach i kontekstach – mówi autorka książki Małgorzata Terlecka-Reksnis. – U ich podstaw tkwiły bezinteresowność, rozumiana jako brak dziennikarskich doraźnych efektów, oraz chęć przysłuchiwania się i przyglądania aktorowi nie tylko na scenie, ale także poza nią. Nikt nie nauczył mnie o teatrze więcej niż Gustaw Holoubek.
„Holoubek. Rozmowy”, Małgorzata Terlecka-Reksnis, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008 r.

Opowieść o księżniczce-szpiegu

Pekin, rok 1914. Ośmioletnia Klejnot Wschodu, córka ostatniej konkubiny księcia Su, podgląda ojca, który kocha się z młodą służącą o obandażowanych stopach. To początek burzliwej historii Klejnotu Wschodu. Dziewczyna zostaje wykluczona ze swej chińskiej rodziny i odesłana do dalekich krewnych w Tokio. To właśnie w Japonii rozwija się w niej odwaga, i utrwala rozbudzona ciekawość świata.
„Klejnot Wschodu. Pamiętnik”, Maureen Lindley, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008 r.

Prześlij dalej